Datça’nın eşsiz koylarından Hayıtbükü ve Kızılbük arasında yer alan Ovabükü belki de Datça’nın doğaya gizlenmiş koylarından en büyüleyici olanı. Bej rengi, insanları rahatsız etmeyen çakıl taşlarıyla kaplı denizi, 600 metrelik kum sahili, açık denizi, sahilin arkasına sıralanmış ufak ve şirin pansiyonlarıyla Ovabükü sessizlik ve huzur arayanlar için ideal bir yer. Mesudiye köyüne bağlı Ovabükü, 600 metrelik sahilin en güzel yerini barındırıyor. Öyle ki, İngiliz The Guardian gazetesinin yaptığı “Türkiye’nin en iyi 10 sahili” sıralamasında ilk sırayı Ovabükü almış.

Zeytin, turunçgil ve badem ağaçlarının neredeyse denizle sınır oluşturduğu bir yer olan Ovabükü’nün bu doğal güzellikleri, yapılaşmada gösterilen titizlikle de korunmuş ve ortaya deniz ve kuş seslerinden başka bir ses duyma olanağınızın olmadığı bir cennet çıkmış.

Ovabükü’ne gelip doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için, aynı zamanda pansiyon da olan restaurantlarda tamamen Mesudiye’de yetiştirilen besinlerden yapılan ve yöresel yemeklerden oluşan menüler oluşturulmuş.

Ovabükü’nün yanı sıra diğer saklı koyları da görmek isteyenler için bir trekking programı da düşünülmüş. Ovabükü, Kızılbük, Hayıtbükü, Adatepe ve Palamutbükü boyunca yapılan bu trekking boyunca verilen deniz aralarında denizin tadını da çıkarabilirsiniz. Yürüyüş sırasında, özellikle Adatepe civarında karşılaşacağınız tarihi zenginlikler de sizi büyüleyecektir. Ovabükü’ne gitmişken Knidos antik kentinin, size tarihi hissettiren havasını almadan dönmeyiz deriz.