Gezi & Tatil Öncesi Yapmamız Gereken Hazırlıklar

Seyahate çıkmadan önce yapmamız gereken hazırlıklar ne zaman, nasıl, nerede ve ne kadar süre kalacağımıza göre değişkenlik gösterecektir.

Aşağıda aklımıza gelen tatil & gezi öncesi yapılması gerekenleri listeledik, umarım işinize yarar.

Gerekli Evrak ve Belgeler: Seyahatimizde bize gerekli olabilecek evrak ve belgeler Pasaport, Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Rezervasyon Formu ( Voucher ), Uçak / Otobus / Tren bileti….ve  gideceğiniz yere göre gerekli olabilecek diğer belgeler.

Evden Ayrılmadan Önce: Evi belli aralıklarla bir komşunuz veya arkadaşınızın göz kulak olması, gözünüzün arkada kalmasını engelleyecektir. Her koşulda evde güvenlik açığı oluşmamasını sağlayın, bulunabilecek bir yere anahtar bırakıp hırsızın işini kolaylaştırmayın. Evde kalınıyor izlenimi vermek için, bir ışığı açık bırakabilir, kapı önünde ayakkabı bulundurmak vs. önlemler alabilirsiniz.

Uzun süreli seyahatlere çıkmadan önce, su, elektirik, gaz bağlantılarını kapatmakta fayda var. Yoğun yağmur yağacağını varsayarak balkon vb. yerlerde bulunan giderleri su taşmasına karşı kontrol edebilirsiniz.

Evcil hayvan besliyorsanız gideceğiniz yere götüremiyecekseniz, bir bakıcı yada bakımevi bulmanız gerekecektir. Yanınızda götürmeyi planlıyorsanız konaklayacağınız yere Evcil Havyan kabul edip etmediklerini sormanız gerekir. Evdeki bitkileriniz içinde türüne göre önlem almak gerekecektir. 

Araç ile Tatile Çıkarken: Aracın tüm bakımını yaptırın. Kasko, Trafik Sigortası vb. belgeleri kontrol edin. Ücretli Otoyol Geçişleri için KGS edinin. Yazın gideceğiniz yerlerde aracınızı dışarıda park etmek zorunda kalabilirsiniz.. bunun için aracınızı güneşin etkisinden koruyucu gölgelik edinin..

Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında bilgi edinin, yanınızda götürmeniz gerekenleri buna göre belirleyebilirisiniz.

Daha öncesinde rezervasyon yaptırmış olsanız bile, rezervasyon yaptırdığınız yeri arayıp rezervasyon bilgilerini teyit ettirmenizde fayda var, özellikle sıcak sezonlarda ve münferit otel rezervasyonu yaptı iseniz..

*** Gezi Valizinizi hazırlamadan önce Valiz Hazırlama Listesi sayfasına da mutlaka uğrayın…

İlgili Konu Başlıkları:  Gezi tatil hazırlığı, Gezi hazırlığı, Tatil hazırlığı, Gezi öncesi hazırlık, Tatil öncesi hazırlık, Tatil öncesi yapılması gerekenler, Tatil öncesi yapılması gerekenler