Ölüdeniz’i sıfatlarla anlatmaya gerek yok. Çünkü Ölüdeniz, kazandığı haklı ünle artık bir sıfat halini almıştır. Güzel bir deniz nitelenirken Ölüdeniz gibi denmektedir. Evet Ölüdeniz kelimelere sığmayan güzelliklerin yeridir.

Ölüdeniz iki bölümden oluşur: İlk bölüm koydan lagüne kadar gelen Belceğiz Plajı’dır, ikincisi ise lagün bulunduğu, kıpırtısız deniziyle asıl Ölüdeniz’dir. Sığ, tertemiz, bir yosun parçasının olmadığı bu denizde dalgayı bırakın kıpırtı göremezsiniz, bu nedenle burasının ismi Ölüdeniz’dir. Bu plaj, 2006 yılında Alman Bild Gazetesi’nin düzenlediği ankette dünyanın en güzel plajı seçilmiştir.

Ölüdeniz bu yapısıyla küçük çocuklar dahil herkes için güvenli bir deniz keyfi sunmaktadır. Denizde yüzmekten sıkılanlar için de kano, su kayağı gibi su sporları Ölüdeniz’de sorunsuzca yapılmaktadır.

Bütün bunların dışında Ölüdeniz yamaç paraşütü için çok ideal bir coğrafyadır. 1700 metrelik mesafeden yapılan güvenli uçuşlar, başka türlü görmenin imkan dahilinde olmadığı Ölüdeniz manzarasını da size sunmaktadır. Bu uçuşlarda Patara Plajı ile Dalaman dahi görülmektedir.

1995 yılında birinci derece sit alanı ilan edilen ve sadece denizden ulaşım sağlanabilen Kelebekler Vadisi’ne Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ulaşılmaktadır. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için Kelebekler Vadisi en ideal yerdir.

Ölüdeniz’e 7 km. uzaklıkta yer alan Gemiler Adası da tarihi gezilerden hoşlananlar için Ölüdeniz’i cazip kılmaktadır. Gemiler Adası’nda Roma dönemine ait birçok yapı kalıntısı görülebilir.