Alanya’nın Kargıcak ve Kestel beldelerinin arasında yer alan Mahmutlar, 5 km’lik kesintisiz sahili, muz ve portakal ağaçlarıyla renklenen doğası ve sakin atmosferiyle huzurlu bir tatil yaşamak isteyenlerin temel uğrak yerlerinden. Mahmutlar’a tatil yapmak için gelenler, bu beldenin atmosferinden vazgeçemeyerek buraya yerleşmeyi seçebiliyor.

Hatta bu güzel güney beldesi, sürekli ikamet eden beş bine yakın yabancı sakiniyle anılıyor. Bu beş bin yabancı yerleşimcinin başında Almanlar, İrlandalılar, Hollandalılar ve İsveçliler geliyor. Beldede bu sayılan ülkelerin kültürlerinin yaşatıldığı birçok restaurant ve bar bulunmakta.

Beldede son yıllarda gelişen turizm yatırımları ile beraber, 8 bin yatak kapasitesine ulaşıldı. Toplam 50 tane konaklama tesisi yaz aylarında misafirlere hizmet vermekte. Mahmutlar’ın tanıtımı ve turizmin gelişmesi için her yıl “Mahmutlar Turizm Festivali” de düzenlenmekte. Çeşitli etkinliklerle ilgi çeken bu festival, beldeyi Alanya içinde de ön plana çıkartmakta. Ayrıca bu güzel belde, sıcaktan sıkılan misafirlerine, Gödre, Keşbelen, Cindi, Çayarası ve Gökbel gibi yaylalarıyla serin bir gezi imkanı da sunmakta.

Doğal güzellikleriyle ilgi çeken Mahmutlar, tarihi zenginlikleriyle de ilgiyi hak ediyor. Beldenin sınırları içerisinde yer alan Naula Antik Kenti ve Leartes Antik Kenti, beldenin ve bölgenin tarihine ışık tutuyor. M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan kentlerde tiyatro, çeşme, tapınak ve gözetleme kulesi kalıntıları keşfedilmiş. Bu antik kentlerde bulunan taşınabilir eserler ise Alanya Müzesi’nde sergilenmekte.