Myndos antik kentinin üzerine kurulmuş Gümüşlük Bodrum’un en doğa güzellikleri ile öne çıkan beldelerinden biridir.

Denizden yürüyerek gidilebilen tavşanların dolaştığı Tavşan Adası görülmesi gereken doğal güzelliklerden.
Bodrum’dan gelirken sahile inmeden
Gümüşlük girişinde aracınızı otoparka bırakıyor ve yaya olarak gümüşlüğü gezebiliyorsunuz

Bir Leleg kenti olan Myndos, kısmen sular altında kalmış, dalmasını biliyorsanız kalıntıları görebilirsiniz. Koy korunaklı tabii limandır. Bugün bir batık kent görünümündeki antik Myndos’tan stadyum, tiyatro, sur, mozaik plato kalıntıları izlenebilir. Bizans döneminden kalan kilise bugün sanat evi olarak kullanılıyor. Tepedeki bir başka küçük kilise bara çevrilmiş. Yerlerde minderler, küçük bir kaktüs ormanı ve ayaklarınızın altında deniz.

Gümüşlük günün her vakti güzeldir. Sabah kahvaltısını bir de deniz kenarındaki çay bahçeleri ve pastanelerde deneyin. Sıcacık poğaça, sacda gözleme ve demli bir çay ile..
Sabah yürüyüşünüzü diz boyunu geçmeyen suyu aşıp Tavşan Adası’na yapabilirsiniz. Bir de Gümüşlük tepesindeki Karakaya köyüne çıkıp çevreyi seyredebilirsiniz. Yakın zamana kadar köyün terkedilmiş görünümü veren taş evleri, şimdilerde yeni sahipleriyle canlanıyor.
Gün içinde denize girmek için bol fırsatınız olacak. Dönmez Burnu’nun içine kadar sokulmuş iç liman bir göl gibidir. En sert havalarda bile durgun olan koy, mavi yolculuk teknelerinin gözbebeğidir.

Gümüşlük kıyılarının her bölgesinde, sahilden ya da açıktan, kumsaldan ya da kayalardan denize girilebilir. Her yer temizdir. Boşuna Mavi Bayrak almamıştır bu kıyılar. Açıktaki Sporat takım adaları farklılık arayanlar için eşsiz seçenekler sunar. Bir başka gün Yalıkavak tarafındaki Koyunbaba koyuna gidilebilir. Bıçakla kesilmiş gibi duran yeşil blok kayalar ilginç bir görüntü oluşturur, koyda yüzenleri yalıtır çevreden, koynuna alır. Yumuşak, kolay işlenebilen kayalar Halikarnassos’ta dünyanın yedinci harikası olarak bilinen Mozole’nin yapımında da kullanılmış.

Gümüşlük’te en güzel zaman akşamın alacakaranlığıyla başlar.

Gümüşlük’te gün geç başlar, akşam geç iner. Güneş tepeyi geç aştığından, akşam denizi üzerinden bin bir renge kesilerek battığındandır. Suyun rengi önce kızıla, sonra gümüşe döner. Bodrum yarımadasının en iyi balıkçı lokantaları da buradadır. Sahile atılan masalara oturup lezzetli mezelerle donatılmış bir rakı-balık ziyafeti çekebilirsiniz kendinize. Yöreye özgü kabakçiçeği dolması, ev yapımı turşu,yeşillik istemeyi unutmayın.
Gümüşlük Pazarı ise Çarşamba günleri kurulur. Tezgahlarda taze sebze ve meyve satılır.