Aydın sınırları içinde yer alan Didim. Kuşadası’ndan 70 km, Bodrum’dan 110 km. uzaklıkta önemli bir turizm merkezidir..

Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri (diğeri Bodrum yarımadası) üzerinde yer alan Didim, 53 kilometrelik sahil şeridinin üzerinde hemen hepsi kumsal olan onlarca koya sahiptir. Bu koylar içinde kuşkusuz en önemlisi, oteller bölgesinin hemen önünde uzanan, Ege’nin dünyaca ünlü plajlarindan biri olan Altınkumdur.

Didim oldukça sıcak bir iklim kuşaginda yer almasina karşın, düşük nem oranı yazın bunaltıcı sıcaklardan şikayet edenler için iyi bir seçenek oluşturuyor. Yöredeki 200’e yakin turistik tesis her zevke ve keseye hitap edebilecek çesitlilikte. Ev pansiyonlarından otellere, kamp yerlerinden tatil köylerine uzanan geniş bir yelpaze içinde pek çok konaklama seçenegi var.

Zamanınızı tertemiz kıyı şeridinde denize girerek, büyülü Ege maviliklerinde tekne gezisine çıkarak, su sporları yaparak ya da yöredeki tarihi ve turistik yerlere düzenlenen günlük turlara katılarak değerlendirebilirsiniz.

Tarihi yerlerin başında Apollon Tapınaği geliyor. Apollon antik dünyanin en büyük üçüncü tapinaği olmasının yanında, dünyanin yedi harikasindan biri olan Artemis Tapınaği’nin mimari ikizidir.

Didim, konumundan dolayı büyük bir avantaja sahip. Ege’nin, dolayısıyla antik dünyanın pek çok yerleşim yeri, günlük turlarla gidilip gezilebilecek uzaklıkta. Örneğin antik çağin filozoflar kenti Milet, Didim’e sadece 20 km. mesafede. Bu çağin yedi bilgesinden biri olan Tales, dünyanın ilk haritasını yapan Anaksimandros, filozof ve tarihçi Hekaitos, şehir plancısı ve mimar Hippodamos Milet’te yaşamış.
Kurulduğunda deniz kenarında olan kent, Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlar yüzünden bugün ovanın ortasında kalıyor.

Menderes Nehri’nin bir başka “eseri” de Didim’e 30 km uzaklıktaki Bafa Gölü. Bafa, eskiden Ege Denizi’nin bir koyu iken, ırmağın taşıdığı alüvyonlarla denizle ilişkisi kesilerek göle dönüsmüş. Didim’den 15 km. uzaklıkta ise mavi ile yeşilin kucaklaştiği şirin tatil beldesi Akbük bulunuyor.

Ve Didim kendisiyle ve yakın çevresiyle, sizlere unutulmaz bir tatil sunmak için hazırlıklarını gün geçtikçe, yenileyerek devam ediyor. Size de tatil yapmak kalıyor. Ne dersiniz ?