Sapanca’yı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Sapanca, stresli şehir hayatından bunalıp kendini doğaya bırakmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden biri. Yeşil ve Mavinin farklı tonlarını Sapanca’nın doğasında görebilirsiniz.

İstanbul ve diğer büyük şehirlere yakınlığı, Sapanca’yı değerli bir turistik merkez yapmıştır.

Günübirlik Turlar ile Sapanca ve çevresinde gezi – tur – kahvaltı yapılabilineceği gibi, Otel-Pansiyon-Butik Otel gibi konaklama tesislerinde konaklayabilirsiniz

Sapanca Çevresinde Gezilecek Yerler

 • Sapanca Merkez

Merkezde, Sapanca Gölü kenarında, yürüyüş alanı, kordon bulunmaktadır. Bu kordon üzerinde Otel, Restaurant, Cafe vb. işletmeler bulunmaktadır. Merkezdeki Esnaf Lokantalarıda, Geleneksel Lezzetler açısında tavsiye edilmektedir.

 • Kırkpınar

Bölgenin popüler bölgelerinden birisi de Kırkpınar’dır. En çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir, yine Göl Kenarında Otel ve Restauranlar olduğu gibi, Bağdat Caddesi üzerinde ve diğer yerlerinde de Otel, Restaurant vb. işletmeler bulunmaktadır.

Kırkpınar aslında 1864 yıllarında göç eden Ubıh, Abhaz ve Adige boyları tarafından kurulmuş Sapanca’ya bağlı bölgedeki birkaç Çerkes köylerinden biri,

Kırkpınar evlerinin bahçe yapısı, mimarisi ve genel yapısının beğenilmesi ve tercih edilmesinde Çerkes kültürünün etkisi olduğu gözlenmekte

 • Mahmudiye

Mahmudiye, bölgeye bağlı köylerden biri. Arkasını Samanlı Dağlarına yaslamış, doğası, deresi ve alabalık tesisleri ile meşhurdur. Mahmudiye deresi boyunda Alabalık üretimi yapan, alabalık işletmeleri, insanlar doğanın içinde yemek isteyince, küçük yeme içme yerleri kurulmuş, bunlar zamanla restaurant benzeri işletmelere dönüşmüştür, konaklama talebinin de ortaya çıkması ile, otel, pansiyon, bungalov tarzı yapılar işletmelere eklenip konaklama hizmetide veren tesislere dönüşmüştür. bölgede 3,4 tane bu şekilde hizmet veren tesis bulunmaktadır.

 • İstanbuldere

Bölgeye bağlı başka bir doğa harikası köy daha, Erdemli köyü olarak da bilinir, adından da anlaşılacağı üzere deresi, doğasu ve alabalık tesisleri ile meşhurdur, Farklı konseptlerde Alkollü ve Alkolsüz olarak hizmet veren restaurant ve otel, pansiyon ve bungalov tarzında konaklama işletmeleri mevcuttur.

 • Kurtköy

Sapanca – Maşukiye yolu arasında bir köydür, çok fazla işletme olmasada, dere kenarında hizmet veren bir kaç yeme içme ve konaklama tesisi bulunmaktadır

 • Yanık

Yanık, Sakarya ve Kocaeli sınırları arasında, doğa ve estetiğin buluştuğu başka bir Çerkes köyüdür, Sapanya yolu üzerinde bulunan piknik alanı günübirlik piknik, mangal yapmak isteyenler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Piknik arası, Yanık köyü içerisinde gezip, doğa içinde farklı mimarideki evleri görebilirsiniz. Yanık Köyünde de hizmet veren yol kenarında, restaurant, yeme içme ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Mevsiminde bölgeden ceviz ve bölgede yetişen meyveleri tarladan alabilirsiniz.

 • Maşukiye

Kocaeli’ye bağlı Sapanca’nın komşusu diğer bir doğa harikası tatil beldesi, Adının anlamı Aşıklar diyarı olduğu söylenir.
Alabalık Vadisi olarak bilinen, bölgede eskiden beri birçok Alabalık Restoranı bulunmaktadır.
Detaylı bilgi için şuraya göz atmanda fayda var: Maşukiye – Kartepe Rehberi

 • Kartepe

Maşukiye’nin zirvesi, Maşukiye’den yukarı doğru devam ettiğinizde Kartepe’ye ulaşabilirsiniz.
Detaylı bilgi için şuraya göz atmanda fayda var: Maşukiye – Kartepe Rehberi

Bölgeye özgü nemli ve bol oksijenli hava bu bölgede çeşit çeşit bitki yetişmesine olanak vermiş. Ayrıca gölden dolayı toprak da daha az tuzlu olduğundan bölgede süs bitkileri, ağaçlar ve çiçekler bol miktarda yetişiyor. Göl kenarında kurulan botanik bahçeleri ise bölgenin eşsiz florasına yakından görme imkanı veriyor.

Detaylı bilgi için şuraya göz atmanda fayda var: Maşukiye – Kartepe Rehberi

Sapanca’ya Ne Zaman Gidilir?

Bölgeye 12 ay gidilebilir. Doğası ve İstanbul’a yakın olması 12 ay talep gören bir belde olmasını sağlıyor.

Sapanca’nın Nesi Meşhur?

Akla ilk gelen, bölgedeki göl tabiiki, bunun yanında Alabalık Çiftlikleri, Kestane Balı

Sapanca’da Ne Yenir ?

Akla Göl gelince Tatlı Su Balıklar ve Alabalık ilk akla gelenler, bunun yanı sıra Karadeniz Mutfağı ve Kafkas Mutfağından Geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz bir çok mekan mevcut.

Sapanca’dan Ne Alınır?

Merkez’de bölgeye özgü hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut, bunun yanı sıra, Kestane Balı, çevre köylerinde bulabileceğiniz organik köy ürünleri rağbet görmektedir.

Sapanca’da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

 • Su Kayağı

Sapanca’da suyla dansın en keyifli hali olan Su Kayağını yapabilmeniz için Kartepe sınırları içerisinde Kartepe Botanic Wakepark bulunmaktadır. Kışın Uludağ‘ın zirvelerinde kayak zevkini yaşayanlar yazın da burada aynı zevki su üstünde yaşamaya geliyor.

 • At Gezintisi

Özgürlüğün simgesi olan biniciliği tüm asaletiyle yaşamak isteyenler Sapancadaki at çiftliklerine gitmeden dönmediklerini belirtiyorlar.

 • Trekking (Doğa Yürüyüşü)

Sapanca’da Trekking yapacaksanız kesinlikle doğru yerdesiniz demektir. Çünkü Sapanca Trekking konusunda ülkenin başlıca yerlerinden biri olmayı başarmıştır. Sapanca’nın rengarenk ormanlarında Trekking zevkini sonuna kadar yaşayacaksınız.

 • Paintball

Arkadaşlarınızla takım çalışmasına ne kadar uyumlu olduğunuzu gösterip aynı zamanda içinizdeki adrenalini uyandırarak sizi çok eğlendirecek Paintball için Sapanca’da birbirinden farklı birçok saha bulunmaktadır.

 • Bisiklet Gezisi

Sapanca havasının mükemmelliği bir yana özel bisiklet yolları, onlarca bisiklet kiralama firması ve sapanca gölü etrafında gezme olanağıyla yüzünüze vuran hafif rüzgar ile sanki haftalarca tatil yapmışsınız hissiyatı vererek iş hayatınızdan en güzel şekilde uzaklaşmanızı sağlar.

Sapanca’da Yapmadan Dönme!

 • Göl kenarında yemek olmasa bile çay, kahve keyfi mutlaka yapmalısın
 • Kırkpınar’da bulun.
 • İstanbuldere, Mahmudiye gibi doğa içindeki köyleri mutlaka gör

Sapanca’daki Tarihi Yerler

 • Bizans Devri Mezar Taşları ve Lahitler
 • Vehici Kapısı
 • Rahime Sultan Cami ve Rahime Sulta Tuğrası
 • Hasan Fehmi Paşa Cami
 • Cedid Cami