Sapanca Gezi Rehberi; Sapanca’yı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Sapanca, stresli şehir hayatından bunalıp kendini doğaya bırakmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden biri. Yeşil ve Mavinin farklı tonlarını Sapanca’nın doğasında görebilirsiniz.

İstanbul ve diğer büyük şehirlere yakınlığı, Sapanca’yı değerli bir turistik merkez yapmıştır.

Günübirlik Turlar ile Sapanca ve çevresinde gezi – tur – kahvaltı yapılabilineceği gibi, Otel-Pansiyon-Butik Otel gibi konaklama tesislerinde konaklayabilirsiniz

Sapanca Çevresinde Gezilecek Yerler

– Sapanca Merkez

Sapanca Merkezde, Sapanca Gölü kenarında, yürüyüş alanı, kordon bulunmaktai bu kordon üzerinde Otel, Restaurant, Cafe vb. işletmeler bulunmaktadır. Sapanca Merkezdeki Esnaf Lokantalarıda, Geleneksel Lezzetler açısında tavsiye edilmektedir.

– Kırkpınar

Sapanca’nın popüler Kırkpınar bölgesi en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir, yine Sapanca Gölü kenarında Otel ve Restauranlar olduğu gibi, Bağdat Caddesi üzerinde ve diğer yerlerindede Otel, Restaurant vb işletmeler bulunmaktadır.

Kırkpınar aslında 1864 yıllarında göç eden Ubıh, Abhaz ve Adige boyları tarafından kurulmuş Sapanca’ya bağlı bölgedeki birkaç Çerkes köylerinden biri,

Kırkpınar evlerinin bahçe yapısı, mimarisi ve genel yapısının beğenilmesi ve tercih edilmesinde Çerkes kültürünün etkisi olduğu gözlenmekte

– Mahmudiye

Mahmudiye, Sapanca’ya bağlı bir köydür, Arkasını Samanlı Dağlarına yaslamış, doğası, deresi ve alabalık tesisleri ile meşhurdur.
Mahmudiye deresi boyunda Alabalık üretimi yapan, alabalık işletmeleri, insanlar doğanın içinde yemek isteyince, küçük yeme içme yerleri kurulmuş, bunlar zamanla restaurant benzeri işletmelere dönüşmüştür, konaklama talebinin de ortaya çıkması ile, otel, pansiyon, bungalov tarzı yapılar işletmelere eklenip konaklama hizmetide veren tesislere dönüşmüştür. bölgede 3,4 tane bu şekilde hizmet veren tesis bulunmaktadır.

– İstanbuldere

Sapanca’ya bağlı başka bir doğa harikası köy daha, Erdemli köyü olarak da bilinir, adından da anlaşılacağı üzere deresi, doğasu ve alabalık tesisleri ile meşhurdur, Farklı konseptlerde Alkollü ve Alkolsüz olarak hizmet veren restaurant ve otel, pansiyon ve bungalov tarzında konaklama işletmeleri mevcuttur.

– Kurtköy

Sapanca, Maşukiye yolu arasında bir köydür, çok fazla işletme olmasada, dere kenarında hizmet veren bir kaç yeme içme ve konaklama tesisi bulunmaktadır

– Yanık

Yanık, Sakarya ve Kocaeli sınırları arasında, doğa ve estetiğin buluştuğu başka bir Çerkes köyüdür, Sapanya yolu üzerinde bulunan piknik alanı günübirlik piknik, mangal yapmak isteyenler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Piknik arası, Yanık köyü içerisinde gezip, doğa içinde farklı mimarideki evleri görebilirsiniz. Yanık Köyünde de hizmet veren yol kenarında, restaurant, yeme içme ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Mevsiminde bölgeden ceviz ve bölgede yetişen meyveleri tarladan alabilirsiniz.

– Maşukiye

Kocaeli’ye bağlı Sapanca’nın komşusu diğer bir doğa harikası tatil beldesi, Adının anlamı Aşıklar diyarı olduğu söylenir.
Alabalık Vadisi olarak bilinen, bölgede eskiden beri birçok Alabalık Restoranı bulunmakta dadır.
Detaylı Bilgi : Maşukiye – Kartepe Rehberi

– Kartepe

Maşukiye’nin zirvesi, Maşukiye’den yukarı doğru devam ettiğinizde Kartepe’ye ulaşabilirsiniz.
Detaylı Bilgi : Maşukiye – Kartepe Rehberi

Sapanca’ya özgü nemli ve bol oksijenli hava bu bölgede çeşit çeşit bitki yetişmesine olanak vermiş. Ayrıca gölden dolayı toprak da daha az tuzlu olduğundan bölgede süs bitkileri, ağaçlar ve çiçekler bol miktarda yetişiyor. Göl kenarında kurulan botanik bahçeleri ise Sapanca’nın eşsiz florasına yakından görme imkanı veriyor.

GÖRÜLEBİLECEK TARİHİ YERLER

BİZANS DEVRİ MEZAR TAŞLARI ve LAHİTLER

Bizanslılar döneminden kalma lahitler Sapanca Hükümet Konağı önünde sergilenmektedir. Lahitlerden ikisi 1976 yılında İlmiye köyü yakınlarında, diğer ikisi ise 1987 yılında TEM Otoyolu’nun yapım çalışmaları sırasında bulunmuştur.

Ayrıca Kurtköy köyiçi mevkiinde BİTİNYALI’lar dönemine ait son Kıralın saklanmak için yaptırttığı kalelenin kalıntıları mevcuttur.

VEHİCİ KAPISI

Elde kesin bir bilgi bulunmamakla beraber Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı söylenen Kemer’in bulunduğu yerden İpek yolunun geçtiği rivayet edilir. Kemer birkaç kez onarım gördüğünden bügün sadece ana gövdesi tarihi eser niteliğindedir.

Kemer’in ilk onarımı 1905 yılında orijinal yapısı korunarak Sapanca’da Nahiye Müdürlüğü yapan Yanyalı Vecihi Orhon tarafından yapılmıştır.

RAHİME SULTAN CAMİ ve RAHİME SULTA TUĞRASI

Sultan Abdülmecit’in 4. hanımı Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır. 1967’de onarım görmüştür. Özgün yapısını büyük oranda koruyan camiinin 17 Ağustos depreminden sonra minaresi hasar görmüştür.

HASAN FEHMİ PAŞA CAMİ

Osmanlı Veziri Hasan Fehmi Paşa tarafından 1885 yılında yaptırılmıştır. Sapanca’ya 3 km. uzaklıkta Mahmudiye köyünde bulanan camiinin içi çok güzel işlemlerle süslüdür.

CEDİD CAMİ

Çarşı içinde bulunan camii 1899 yılında yaptırılmıştır.

Sapanca Gezi Rehber, Sapanca Tatil Rehberi, Sapanca, Sapanca Kırkpınar, Sapanca Seyahat, Sapancada Tatil, Sapancada Gezi, Sapanca Kırkpınar, Sapanca Mahmudiye, Sapanca İstanbuldere