Ayvalık Gezi Rehberi; Ayvalık’ı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Özellikle sağlıklı yaşama önem verenler için Kaz Dağlarına sırtını dayamış olan Ayvalık vazgeçilmezdir. Bunun yanı sıra eski bir Rum yerleşkesi olması Ayvalık ve çevresini tarihi yapılar açısından da zengin kılmaktadır.

Ayvalık denince akla ilk gelen zeytin ve bölge zeytinlerinden yapılan kaliteli zeytinyağları. Ayvalık bölgesinde yetişen zeytinler sofralıktan daha çok zeytinyağı olarak tüketilmek üzere üretilmektedir.

Cunda Adası, tarihi yapıları ve balık restoranları ile ayvalığın gözbebeğidir.

Sarımsaklı, plajları ile ünlü yazları yoğun talep gören bir sahil beldesidir.

Ayvalık adının nerden kaynaklandığı, 1972 yılında yayımlanan ‘Eolya’nın Başkenti Ayvalık’ olarak Türkçeye çevrilen Yunanca kitaba göre,
– Ayva’dan ,yabani ayva’dan
– Midye türü olan ve bu kesimde bulunan ayvada’dan
– İlk yerleşenlerinin Midilli’nin Kydona köyünden olabileceklerinden ya da Girit’in ‘Kydonies’ bölgesinden gelmiş olabileceklerinden dolayı geldiği söylenebilir.

Filozofların bu yerin adı konusundaki görüşlerini de yer vermek gerekir: Aioliki’nin (Eolya’nın) bozulmuş şeklidir. Aiolik kelimesinden türetilmiştir Ayvalık.
Ayvalık anlamına gelen Kydonie ismi, İÖ 330 ‘dan beri süregelmektedir. Yalnız ismin nereden kaynaklandığına dair, kesin bir yanıt bulunamamıştır.

Ayvalıkta;
Cunda Adasına gidip balık ve meze çeşitlerinin tadına bakın,
Şeytan Sofrasından gün batımını seyredin,
Tekne turu ile çevredeki koy ve adaları gezin,
Sarımsaklı Plajında denize girin,
Ayvalık tostunu deneyin,
Zeytinyağı alın…