Adını palamut ağacından alan bu köyü zamanında yetişen palamut ağaçları yerine şimdilerde günümüzün en leziz ve en çok rağbet gören Badem ağaçları ve zeytin ağaçları bulunmaktadır.

Tekne turuna katılanlar ya da yatlarıyla gelenlerin durmadan ve balık lokantalarına uğramadan geçemediği güzel koydur. Çıplak tepelerin yumuşak bir eğimle denize kavuştuğu, upuzun bir kumsal oluşturduğu, kumsal boyunca ağaçlıklar içinde köy evlerinin, küçük pansiyon ve yazlık evlerin sıralandığı, limanında balıkçı tekneleriyle birlikte yatların demirlediği bir güzel büktür Palamutbükü

Datça’ya 23 km. uzaklıkta bulunan Palamutbükü’nün küçük çakıl taşları ve kumdan oluşan uzunca bir sahili, eşsiz temiz ve berrak denizi vardır. Palamutbükü yat limanından Knidos’a tekne turları düzenlenmektedir ve Datça’dan Knidos’a giden tur tekneleri yazın yemek molası vermektedir. Köyün içinde yapılaşma yasaklanmış ve bölge SİT alanı olarak belirlenmiştir. Palamutbükü’nden Knidos Antik Kenti’ne giden 13 km.lik bir kara yolu vardır.