Mudurnu Gezi Rehberi; Mudurnu’yu ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Mudurnu ve çevresinin tarih öncesi Hitit ve Frig devirlerinin yerleşme alanı olduğu son devirlerde yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.
İlçenin ilk kuruluş yeri şimdiki yerleşme merkezinin doğusunda bulunan Hisar Tepesidir.

Bursa Rum Tekfurunun kızı Matarni, buraya bir kale yaptırmış ve Matarni ismi, Modrones, Moderna, Mudurlu gibi değişmelere uğrayarak şimdiki ismini almıştır.

Osmanlılar adına Mudurnu’ya ilk gelen Akıncı Ertuğrul Bey’in arkadaşlarından Samsa Çavuş’dur (1292). Kesin olmamakla birlikte mezarının, Samsaçavuş köyünde olduğu sanılmaktadır.

Mudurnu’nun Osmanlı topraklarına katılışı 1307 olarak bilinmektedir. Evliya Çelebi kitabında; Mudurnu Kalesini “8 köşeli 20 kuleli, 1 kapılı, binası kararmış, sur ve kaleleri çökmüş eski bir yapı” olarak tasvir eder. Kalede top ve cami olduğu, şehrin 17 mahallesi, 3.000 kadar ahşap evi bulunduğunu, Yıldırım Han Camii, Yıldırım Han Medresesi ile 1 Dar’ül Hadis, 13 Sübyan Mektebi, 3 han ve hamam olduğunu ve dükkanların ekseriyetinin iğneci olduğunu, Anadolu’ya bu şehirden her gün binlerce yük iğne nakledildiğini anlatmaktadır.

KONAKLAR
YARIŞKAŞI KONAĞI,
ARMUTÇULAR KONAĞI,
HACIABDULLAHLAR KONAĞI,
HACIŞAKİRLER KONAĞI,
KEYVANLAR KONAĞI,
KAZANLAR EVİ,
DEREBOYU EVLERİ,
HAYTALAR KONAĞI,
MUDURNU EVİ,
HIZIRFAKİ EVLERİ

ABANT GÖLÜ
Mudurnu, ormanları, yaylaları, gölleriyle ülkenin en güzel yerlerinden birinde kurulmuştur. Eşsiz manzarası temiz havasıyla metropol kentlerde oturanların uğrak yeri “Abant Gölü” ilçemiz sınırları içindedir. Günü birlik piknik yapılabildiği gibi beş yıldızlı konaklama tesisleri de bulunan bu tabiat harikasının mudurnu’ya uzaklığı 19 km.’dir.

SÜLÜKLÜ GÖL 
Bakir doğal yapısı ve bozulmamış çevresiyle görülmeye değer günübirlik trekking doğa yürüyüşü ve piknik için ideal bir ortamdır.

SÜNNET GÖLÜ 
1050 m. Yükseklikteki Sünnet Gölünün eşsiz manzarası ile görülmesi gereken doğa güzelliklerininden.

Mudurnu En İyi Restoranlar

  1. Meram Restaurant: içeri girdiğinizde sıcacık soba yanan bir ortam sizi karşılıyor, yemekler gayet güzel, fiyatlar gayet makul.

  2. Evimin Mudurnu Yöresel Yemek Evi: Ev sıcaklığında ve lezzetinde bir yemek evi. Özellikle yöresel fasulyesi ve kaşık sapı mantısıyla ağızlara şenlik veren cinsten bir yer.
  3. Kanaat Lokantası: Ev yemekleri yapan ucuz, temiz ve güler yüzlü hizmet verilen güzel bir esnaf lokantası. Yöresel yemeklerin dışında talebe göre ızgara ve benzeri servisleri de mevcut.
  4. Kardeşler Lokantası: Mudurnuyu temsil eden, Mudurnu’ya yakışır bir ortamda hizmet veren bir lezzet lokantası. Temizlik harika, lezzet muazzam.
  5. Doruk Cafe: Tarihi saat kulesi yanında tam da Mudurnuyu anlatan ortamda sıcak bir mekan. Küçük ikramları, çayı ve kahvesi harika.