Altın rengi kumu ve dupduru denizi ile bilinen Kumköy , Side’ye bağlı antik şehirlerimizden biridir. Çok sayıda antik kalıntılar arasında Akdeniz”in mavi sularına bakan Apollon tapınağı görülmeye değer nitelikte antik bir eserdir.

Bugün Kumköy; ince kumlu plajları, çok sayıda turistik tesisleri ve turistlerin isteklerine cevap verebilecek eğlence mekanlarıyla oldukça güzel bir tatil merkezidir. Bütçenize göre ister beş yıldızlı otelde, ister pansiyonda konaklayın Kumköy’ün misafirperveliği karşısında büyüleneceksiniz.

Kumköy üç tarafı sularlan çevrili olduğundan bir adadır. Halkın yüzde 10’unu balıkçılık ile geçimini sağladığı için balık severler Kumköy’e geldiğinde balığa doyacak. Mevsimine göre her türlü deniz ve tatlı su balıklarını denizden çıktığı gibi taze taze yiyebilirsiniz.

Kendine has yemekleriyle de adından sıkça söz ettiren Kumköy’de yöresel yemeklerin de tadına doyamayacaksınız.Keşkekten çam fıstıklı irmik helvasına, balık çorbasından balık dolmasına kadar birçok farklı tadları keşfedebilirsiniz.