Kerpe Gezi Rehberi; Kerpe’yi ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Kerpe tarihte ilk olarak Bitinya Krallığının bir limanı olarak Kalpe adı ile geçmektedir. Kalpe limanı Roma Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrak yeri olmuştur.

Eski bir Ceneviz koyu olan Kerpe doğal bir liman özelliğine sahiptir.

İstanbul’a yakın olması Kerpe’nin popülerliğinin günbegün artmasında başlıca faktördür.
İstanbul’un yanı sıra Ankara içinde ulaşım güzergâhı ele alındığında yakın bir yer sayılır.

Tabii koşulları nedeni ile bozulmamış yapısı, doğal liman özelliği barındıran koyu sayesinde Akdeniz ve Ege’yi arattırmayan denizi, sırtını ormanlara dayamış olması Kerpe’yi farklı ve ayrıcalıklı kılmaktadır.

Kerpe koyunun en önemli özelliği ise,
Karadeniz karakteri göstermeyen denizin sığ olması ve durgun olması, üzücü boğulma olaylarının yaşanmasını önemli ölçüde azaltıyor; bu durum doğal olarak çocuklu aileler için tercih sebebi olmaktadır.

Tek sıkıntısı geniş bir kumsalı olmaması olarak gösterile bilinir. Merkezde bulunan Nicomedia otelin ( eski Varuna ) özel plajı bulunmakta isteyenler ücret karşılığı bu plaj hizmetinden istifade edebilmektedirler.
Bunun yanı sıra Otele giden yolun sol ayrımından devam ederseniz kamping alanlarına ulaşabilirsiniz. Orada da piknik yapabilir ve denize girebilirsiniz.

Eğer ki keşifçi bir yapıya sahipseniz o bölgede denize girilebilecek farklı noktalarda bulabilirsiniz.
Aynı yoldan daha ileriye gittiğinizde tatlı su ile deniz suyunun birleştiği Sarısu’ya varıyorsunuz. Açık deniz özelliği olan Sarısu plajında geniş bir kumsalda mevcut.

Kayalıklar bölgesi kerpe’ye gelen hemen hemen herkesin uğradığı bir nokta.
Bu bölgedeki kayaları ve taşları detaylı incelerseniz şekil itibari ile dalgalar sebebi ile değil özel işçilik sonucu oluşturulduklarını anlayabilirsiniz.

Kayalıklardan aşağıya ve içe doğru ilerlediğinizde ise çoğu kişinin bilmediği Kerpe sakinleri tarafından geçmişten beri dillendirilmiş olan Hz. Ali’nin ayak izi ve asa izi olduğu varsayılan izleri kayalıkların altındaki mağarada görebilirsiniz.
Tabi bu konuda yerel halktan yardım almanız gerekmekte ve ayrıca mağaraya ulaşması biraz tehlikeli.

Kerpedeki en iyi restoranlar

  1. Karagöz Restaurant: İçeride fındık sobasının yandığı huzurlu ve salaş bir restaurant.
  2. Kerpe Diem Restaurant: Genellikle ailelerin tercihi olan deniz manzaraları bir restaurant.
  3. Another Cafe & Restaurant: Genellikle lezzetinden dolayı balık yemeye gidilen, müşterilerle birebir ilgilenildiği güzel bir mekan.
  4. Kerpe Kaptan Et & Balık Restaurant: Balık ve et yemenin burada çok ayrı bir yeri olduğu söyleniyor. Genellikle yemekten sonra dondurmalı irmik helvası tercih ediliyor.
  5. Kerpediem: Kafamı boşaltmak istiyorum diyenler için yaz kış gidilebilecek güzel bir mekan.
  6. Ceneviz Cafe Bar: Balık ve salatasının çok lezzetli olduğu bir mekan. Alkollü içecekler de mevcuttur.
  7. Reis Balık Lokantası: Mezgit ve istavritinin çok lezzetli olduğu saygılı bir aile işletmesi.