İstanbul’a Yakın Abant’ı anlatıyoruz

İstanbul’a Yakın Abant bu hafta güzargah listemizde! 🙂

İstanbul’a Yakın Abant’ı anlatmadan Abant’a İstanbuldan nasıl gidileceğini bi anlatayım. İstanbul’dan gelecek olanlar TEM otoyolunda Bolu istikametine devam ediyorlar. Düzce’yi geçtikten sonra Bolu Tüneline giriliyor, tünelden çıktıktan sonra Abant gişelerinde otoyoldan çıkılıyor; 22 km. sonra Abant Gölü Milli Parkı’na varılıyor.

  • İstanbul’dan Abant’a ulaşım yaklaşık 3 saat sürmektedir.

İstanbul'a Yakın Abant

Abant’ta Neler Yapabiliriz?

3 saat yolculuk çok büyük bir mesafe değil. Bakıyorumda gezmek denilince sabah 6’larda 7’lerde yollara dökülmeye başlıyoruz İstanbul’a Yakın Yerlere erken saatlerde ulaşmak için. 7 km alana yayılan harika, doğayla iç içe bir lokasyondan bahsediyorum. Peki başlıklar halinde sıralayacak olursak, Abant’ta neler yaparız?

  1. Çepni Yaylası diye bir yer var, harika. Burda yamaç paraşütü yapabiliriz.
  2. Merkezde, göl çevresinde bungalov evler, oteller (Büyük Abant OteliTaksim International Abant KöşkTaksim International Abant Palace OteliKartal Yuvasi Hotel vb.) mevcut. Bunlardan birinde rüya gibi bir konaklama yapabilirsiniz. Ayrıca Abant Oteller sayfamızda bulunan otelleri de inceleyebilirsiniz.
  3. Merkez haricinde, Abant’a gelirken yol kenarlarında, doğayla iç içe harika pansiyonlar da mevcut. Konaklama için buralarıda tercih edebilirsiniz.
  4. Merkezde ızgara yapabileceğiniz alanlar (merkezden kastım gölün çevresi), piknik alanları restoranlar mevcut. Buralarda karnınızdan öte ruhunuzu da doyuracağınıza eminim. (Not: Fiyatlar ne fazla, ne az. Doğaya verilen paraya hiç acımayın diyim 🙂 )
  5. Alabalık Restoranlar ve Sucuk Restoranları da bulunmakta. Kış aylarında sucuk ekmek harika gitmekte.
  6. Sadece yamaç paraşütünden bahsettim ama ekstra olarak; kamp, sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, bisikletle, faytonla, atla gezinti yapabileceğiniz güzel işletmeler de mevcut.

Şimdi gelelim Abant’ta olduğu sanılan fakat Gölcük’te olan Göl Evine! 😉

İstanbul'a Yakın Abant

Fotoğraflarda, orda, burda ve şurda her yerde İstanbul’a Yakın Abant’ın ikonu olarak sanılan bir yanlış var. Gölcük Göl Evi ya da siz belki Abant Köşkü olarak biliyorsunuz onu?

Gölcük’te Tabiat parkı var. Tıpkı Abant Milli Tabiat Parkı gibi Gölcük gölü etrafında, Abant’ı aratmayan harika bir ortam. 🙂 Burda Abant’ta olduğu sanılan bir Göl Evi var Devlet Konuk Evi diye geçiyor. Orman Bakanlığına bağlı bu güzel şahaserde bir devlet çalışanı değilseniz konaklamanız ne yazıkki mümkün değil. Sadece kapının ardından bakabiliyorsunuz. Tıpkı bir müze gibi. Zamanında ahşap bir evdi burası ve Gölcük gölü yükselince yapı ne yazıkki zarar gördü ve yerine yenisi yapılarak restorasyon çalışmaları yapıldı.

Bi kaç fotoğrafla renklendirelim sayfayı (Zeynepinevi.com’a teşekkürler bu arada fotoğraflar için.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir