Göcek Fethiye ile Dalyan arasında yer alan, birbirinden güzel koylarıyla dünyaya ün salmış bir beldemizdir. Geçmişte Likya uygarlığının önemli bir liman kenti olan Göcek’in antik dönemdeki adı Daidala’dır. Beldede halen birçok kazı çalışması devam etmektedir.

Sahip olduğu doğal kapalı körfezi ve birbirinden güzel adaları Göcek’i gözde bir tatil kasabası haline getirmiştir. Mavi yolculuğun bitiş noktası da bundan dolayı Göcek’tir. Beldede yapılan günlük yat turları, konuklarına koylarını görme ve buralarda yüzme imkanı tanımaktadır.

Her sene binlerce tekneye ev sahipliği yapan Göcek, her geçen gün gelişen turizm tesisleriyle de binlerce konuğunu ağırlamaktadır. Göcek’in avantajlı bir tarafı da, Sarıgerme ve Dalyan gibi doğal zenginliklere yarım saatlik bir mesafede yer almasıdır.

Adaları ve koylarıyla anılan Göcek’in zenginliklerinden bazıları şunlardır:

Hamam Koyu: En derin noktadan bile deniz tabanının görülebildiği, akvaryumu andıran bir koydur. İçerisinde Bizans Manastırı kalıntılarını da barındırmaktadır. Lydae Antik Kenti’ne çok yakın bir mesafede yer alan koy, Kleopatra Hamamı olarak da anılır.

Sarsala Koyu: Uzun ve çakıllı bir sahile sahip bu koy, korunaklı yapısıyla yatların tercihi olmaktadır. Büyüleyici bir manzaraya sahip olan bu koyda, çam ağaçlarıyla kaplı ormanlar neredeyse denize değmektedir.

Yassıca Adalar: Yan yana dizilmiş 7 tane adadan oluşan Yassıca Adalar yat turlarının uğrak yerlerindendir. Birbirlerine çok yakın konumlanmış adalar arasında doğal havuzlar oluşmuştur.

Tersane Adası: Göcek’in en büyük adasıdır. Osmanlı döneminde tersane işletilen adada mübadeleyle boşaltılmış Rum evleri bulunmaktadır.