Ayder Yaylası, Rize’ye yaklaşık olarak 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yeralan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.

Bol oksijenli bir havası, muhteşem bir doğası vardır. Ayder Yaylası 1987 yılında turizm merkezi, 1994 yılında da milli park olarak kabul edilmiştir. Bu durum doğasını günümüze kadar korumasında etkili olmuştur.

Muhteşem güzellikteki bu turizm bölgesi kaplıcalarıyla da ünlüdür. Ayder Yaylası Kaplıcaları; sinir hastalıklarına, sindirime, dolaşım sistemine, romatizmaya ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların olduğu bölgeye birkaç tane termal tesis kurulmuştur.

Ayder Yaylası zengin mutfak kültürüne sahiphir. Karadeniz’in en seçkin lezzetleri arasındaki hamsi buğulamanın, hamsi köftenin, kaymak mıhlamanın ve kabak çorbasının tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayder Yaylası otellerini genellikle huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler tercih etmektedir. Oteller yılın her mevsimi hizmet verir.

Ayder Yaylasını ailenizle huzurlu, sakin bir tatil için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Rafting ve trekking gibi sporlara da meraklıysanız, Ayder Yaylası’nda yer alan otellerde konaklayabilirsiniz. Bölgede bulunan Fırtına Deresi, rafting için en uygun noktadır.

ayder yaylası, rize ayder yaylası, yayla, rize, ayder