Amasra Gezi Rehberi; Amasra’yı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Tarihi dokuyu yansıtan Amasra’da sokaklar, binalar temiz bir görünüm sergiliyor.

Amasra’da tekne gezisine de çıkabilirsiniz. Limandan tekne kiralayabileceğiniz tekneler ile doğal havuzu ve direkli mevkii önündeki dalgalarla oyulmuş kayaları ve mağaraları görebilir, Tavşan Adasına çıkabilirsiniz.

Amasra’da gün batımı da ayrı güzel, Güneşin deniz kırmızı bir elma gibi batması olarak nitelendirilir yöre halkı tarafından.

Amasra Müzesi
1982 yılından ben bugünkü tarihi binasında hizmet vermektedir. Antik bir yerleşim merkezi olan Amasra ve çevresinde sık sık taşınabilir eski eserlerin ortaya çıkması, bu ada müze kurulması fikrini oluşturmuş, 1955 yılından itibaren derlenen arkeolojik ve etnografik eserler Belediye binasında küçük bir salonda sergilenmeye başlanmıştır.

Amasra Kalesi
Küçük bir yarımadanın üzerindeki kale Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır. Bizans Dönemine ait olan Amasra Kalesi, özelikle Ceneviz Dönemlerinde değişikliklere uğramış ve 14-15 yy.larda Ceneviz ve Osmanlı Dönemlerinde de ciddi onarımlar görmüştür.
Yıkık durumdaki kale, her kenarı 500-600 m uzunlukta olan bir dikdörtgen biçimindedir. Dört kat halinde yükselir. 15-20 m yüksekliğindeki 24 burç ve kulesi büyük kesme taştan yaptırılmıştır. Kalede kraliçe Amastris’in sarayı, su kemeri ve freskli iki küçük kilise kalıntısı vardır.

Cenova Şatosu
Kalenin iç kale olarak bilinen kesimidir. Cenovalıların bir saray (şato) haline getirdiği Kale içine, Büyük liman tarafından basamaklı kaldırımla ulaşılan Cenova armalı bir ana kapıdan; kale içinde de yüksek bir burçla korunmaya alınmış şato kapısından girilmektedir.
Kapıdaki armalarda; üstte Cenova, alttaki üçlüde solda Poggio (Galata Podestasının mensup olduğu, Liguryalı ailenin), ortada Cenova, sağda Malaspina (Asup olduğu ailenin) blazonları vardır.

Amasra En İyi Restoranlar

  1. Canlı Balık Restaurant Mustafa Amcanın Yeri: Deniz kenarında yer bulmak zor olsa da yeri ve manzarası çok güzel. İnsanlar balık yemek için en çok bu restoranı tercih ediyor.
  2. Marina Cafe: Yemekleri şahane, özellikle mantısı beğeniliyor. Hoşgörülü sahipleri ve çalışanları ile gayet güzel bir ortam. Daha da önemlisi her şey taze ve çalışanlar çok özen gösteriyor.
  3. Türkan Hanım’ın Yeri: Kahvaltısı çok hızlı geliyor. Kahvaltı; menemen veya kaşarlı yumurta, çeşitli peynirler; siyah ve yeşil zeytin, bal, tereyağ, kaymak, reçel çeşitleri, domates, salatalık, biber ve ezmeden oluşuyor. İşletmesi güler yüzlü ve ilgili.
  4. Sahil Balık Restaurant: Deniz manzarası eşliğinde bir balık ziyafeti çekmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Harika balık çeşitleri, yöreye özgü salatası ve mezeleri ile muhteşem lezzetler sunuyor.
  5. Çeşmi Cihan Restaurant: Arkadaşlarınızla balık yemek için güzel bir restoran. Hamsi, mezgit ve barbunun lezzeti beğeniliyor. Mekan güzel ve erişimi kolay.