Akçay Gezi Rehberi; Akçay’ı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Denizin içinden fışkıran tatlı su kaynakları, her iki sınırında bulunan termal su kaynakları ile bir doğa harikası olan Akçay, içme ve kullanma suyu ihtiyacını doğal kaynaklarından bedava sağlayan, su şebekesi bulunmayan Dünyanın ender yerleşim merkezlerinden birisi olma yolunda ilerliyor.

Antik dönemde Akçay´ın bulunduğu bölgede Chrysa ve Killa şehirlerinin bulunduğu, sonraları korsan saldırıları nedeniyle terk edildiği belirlenmektedir.
Milattan önce 9. yüzyılda yaşayan Homeros, şiirlerinde Akçay’ın adının Stoeis olarak geçmesi de, Akçay’ın bulunduğu yerin vaktiyle bir yerleşim yeri olduğunu tayin etmektedir. Akçay’ın bulunduğu yerdeki bu şehirler askeri strateji bakımından çok büyük önem taşıyorlardı. Çünkü çevresinde hemen hemen aynı yıllarda kurulmuş Assos, Thebe, Antandros, Adremyttion, Bergama gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan yolun üzerinde, hem de daha önemlisi Avrupa´yı Efes´e bağlayan Haç yolu üzerinde bulunuyordu.

 

Akçay merkezde, Cumhuriyet Meydanı’nda Turizm Danışma Müdürlüğü’nün ön kısımda Kazdağları’ndaki efsanevi Sarıkız’ın heykeli bulunmaktadır. Sarıkız anısına yaptırılan heykelin önündeki havuza Sarıkız’dan dilekte bulunanlarca bozuk para atılır. Sarıkız türbesi de Kazdağı’nın zirvesinde Sarıkız Tepesi’nde bulunmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Pınarbaşı
Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşedir. Ayrıca piknik alanı içerisinde alabalık üretilen bir çiftlik bulunmaktadır.

Şahinderesi
Altınoluk’u tepeden görür. Temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bir piknik yeridir. Ayrıca konaklama tesisi ve restaurant’ ı bulunmaktadır.

Çağlayan
Kültür Bakanlığı’nca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunmkatadır.

Hanlar (Handeresi)
En çok rağbet edilen piknik yerlerindendir. Ormanları ve soğuk suları ile dikkat çeker. Çevresinde lokanta ve kafeler bulunur.

Sütüven
Manzara seyir terasları ve oyun alanları düzenlemeleri bulunmaktadır. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven Şelalesi bulunmaktadır.

Hasanboğuldu
Bir şelalesi ve içinde pek çok balığın bulunduğu gölcükten oluşur.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye’nin ilk özel Etnografya Müzesi ve Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisidir. Galeri’de Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları sanat galerisinde her tür sanat yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.

Akçay’da aktivite olarak, Su sporları, Dalış, Trekking, Jeep Safari yapabilirsiniz.