Ağva Gezi Rehberi; Ağva’yı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Ağva’nın İstanbul’a yakın olması ve doğal güzellikleri popülerliğinin artmasındaki en büyük faktördür. Bunun yanı sıra birkaç dizi filmine ev sahipliği yapması daha tanınır bir yer olmasını sağlamış.

Kumsalı, koyları, kayalıkları ve orman ile iç içe görüntüsü ile Ağva, şehirden gelenlerin kendilerine pozitif enerji yükledikleri bir enerji noktası haline gelmiştir.

Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl, Ağva da görülmesi gereken yerler

Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7.yy. uzanan tarihin kalıntılarına Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün.
Kalem köy’ de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları,
Hacıllı köyünde, 3.yy. sonu – 4.yy. başlarında bulunan Gürlek Mağarası,
Hisar Tepe’ de bulunan kale kalıntısı,
Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır.

Ağva’da, su sporları, trekking ve avcılık yapabilirsiniz.
Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, kamping gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yazın Karadeniz’in sularında serinlemek isteyenler için de ideal.

En iyi Ağva Restoranları

  1. Çorumlunun Yeri Gözleme ve Mantı: Adının hakkını veren bu işletme özellikle gözleme ve mantısıyla gelen misafirleri kesinlikle memnun etmeden göndermiyor.
  2. Gaziantep Lahmacun & Kebap Salonu: Hizmetlerinin kalitesi ve güler yüzlülüğüyle kendini ortaya çıkartan bu işletme Kesinlikle sizi memnun edecek düzeyde kaliteye sahip.
  3. Ağva Fener Büfe: Uygun fiyatlarıyla sahilin kenarında küçük ve şirin bir mekan olan fener büfe özellikle balık ekmeğiyle sizi büyüleyecek cinste kaliteye sahip.
  4. Ağva Liman Restaurant: Ağva’da balık deyince akla ilk gelen yerlerden olan liman restoran belki de hiç görmediğiniz mezelerle karşınıza çıkacak.