Abant Gezi Rehberi; Abant’ı ziyaret etmeyi, gezi ve tatil yapmayı düşünüyorsanız; Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır, Ne yenilip içilir, Nesi meşhur, Hangi aktiviteler yapılır soruları için doğru yerdesiniz.

Abant Gölü; Bolu’nun çam ve köknar ağaçlarının oluşturduğu bir Tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre yükseklikte ve 125 hektarı bulan bir heyelan gölüdür.
Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur.
Gölün etrafında at, fayton veya kızaklarla gezebilirsiniz.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte gölün yüzeyi nilüferler kaplamakta ve dağların yeşiliyle
renklenmektedir. Lezzetli alabalıkların bulunduğu ve olta balıkçılığı zevkinin tadıldığı Abant, bitki ve hayvan türleri açısından da oldukça zengin.
Kışın gölün donduğu zamanların dışında, gölde su bisikleti ve sandalla gezmek mümkün…
Gölde olta balıkçılığına da izin veriliyor. Ücret karşılığı benekli mercan ve alabalık avlanabiliyorsunuz.

 

Göl oldukça güzel ve eşsiz manzarası ile dört mevsim ayrı güzelliği ile gezmek, dinlenmek, yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için her yaştan kesime hitap eden dinlendirici güzelliği ile gezilmeyi bekliyor.
Bölgenin tarihi M.Ö. 5000-3000 yıllarına, Hititlerin ilk dönemine kadar uzanıyor. Daha sonraları, Anadolu’da görülen hemen tüm uygarlıkların yaşam alanına girmiş Abant Gölü ve çevresi. Bölgeye son olarak 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Kafkas göçmenleri gelerek, Anadolu mozaiğindeki yerlerini almışlar..

Abant En İyi Restoranlar

  1. Abant Park Restaurant – Breakfast & Barbeque: Kaliteli hizmet, sağlıklı yiyecekler. Kuzu eti, köy kahvaltısı nefis. Abant yolu 16. km’de.
  2. Abant Çamlık Restaurant: Açık havasıyla ve eşsiz manzarasıyla sizi büyüleyecek olan bu yerde yemekten sonra göl etrafında yürüyüş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  3. Cemil Piknik Restaurant: Nefis dağ havasını içinize çekebileceğiniz bu restoranda porsiyonlar bol ve otantik. Malzeme çeşidi de çok fazla.
  4. Abant Kasaba Restaurant & Dağ: Lüks yerine samimiyet sizin için ön planda ise tavsiye edilebilir. Konaklayabileceğiniz odalarında sabah kahvaltılarının bolluğu ve şömine ateşiyle gözlerinizi dinlendirmek bu restoranın başlıca özellikleri arasında yer alıyor.